Wyraź uczucia gwiazdami
Pomysły na prezenty i ozdabianie podarunków poinsecją
Zarówno jako roślina doniczkowa, jak i kwiat cięty w bukietach i aranżacjach, ze swoimi pięknymi przylistkami, poinsecja, znana również jako gwiazda betlejemska, jest szeroko stosowana jesienią i zimą do wystroju wnętrz i jako dekoracja świąteczna. Ta zimowa, niezwykła roślina jest również bardzo popularna na prezent. I nic dziwnego, ponieważ dzięki różnorodności kolorów i kształtów można znaleźć odpowiednią gwiazdę do każdego wnętrza. Eksperci Stars for Europe (SfE) przedstawiają pomysły na kwiatowe upominki z wykorzystaniem poinsecji i podpowiadają jak ozdobić prezenty ciętymi poinsecjami, tworząc z nich małe dzieła sztuki.
Poinsecja na prezent
Czasami mniej znaczy więcej. W przypadku ciętych poinsecji nic nie odwraca uwagi od piękna jej kolorowych przylistków. Do wykonania tych małych prezentów potrzebne są szklane słoiki z pokrywkami i słomkami. Wystarczy napełnić je wodą, słomki zastąpić ciętymi poinsecjami i sznurkiem przymocować gałązki do pokrywek.
Aranżacja z kolorowych miniaturowych poinsecji
Nie możesz zdecydować się na jeden kolor? W takim razie dobrym wyborem jest wesoła aranżacja z miniaturowymi poinsecjami. Wystarczy ułożyć różnokolorowe poinsecje na talerzu lub tacy i całość udekorować świątecznymi dodatkami, takimi jak świeczki, szyszki lub bombki.
Kosz pełen naturalnych ozdób
Kosz ozdobiony miniaturową poinsecją, szyszkami, orzechami, jabłkami, eszewerią i mchem jest niezwykle naturalny. Może być pięknym prezentem, dekoracją domu lub biura na jesienne i zimowe miesiące.
Poinsecja z dekoracyjnymi patyczkami do roślin DIY
Poinsecja w klasycznych, świątecznych kolorach czerwieni i zieleni jest popularnym prezentem w okresie adwentu i Bożego Narodzenia. Zaoblone liście i patyczki do roślin ozdobione dużym i małym bałwankiem sprawiają, że jest ona wyjątkowa. Takie ozdoby można wykonać w zaledwie kilku krokach. Potrzebne są drewniane patyczki, drewniane, różnej wielkości koraliki, klej na gorąco i pistolet do klejenia, pomarańczowy i czarny marker oraz kolorowy sznurek. Do zrobienia większegonbałwanka użyliśmy drewnianego patyka o długości 40 cm i drewnianych koralików o średnicy 4, 3 i 2 cm.
Jak wykonać: Przyklej klejem na gorąco trzy koraliki do drewnianego patyczka zaczynając od największego na dole. Narysuj markerami oczy, marchewkowy nos i guziki, a następnie udekoruj bałwanka kokardą lub szalikiem ze sznurka. Na koniec delikatnie włóż patyczki do ziemi pomiędzy liście poinsecji. Twój wyjątkowy prezent jest już gotowy.
Pakowanie prezentów z poinsecją
Pięknie zapakowany prezent jest prawie tak samo ważny jak jego zawartość. Dzięki ciętym poinsecjom, prezenty mogą być efektownie ozdobione na Boże Narodzenie, co sprawia, że rośnie napięcie wraz z oczekiwaniem na ich wręczenie.
Elegancko opakowany prezent, ozdobiony i zawinięty w tkaninę zamiast papieru prezentuje się wyjątkowo. Tkanina wygląda lepiej niż papier do pakowania i może być wielokrotnie wykorzystana. Japońskie chusty furoshiki są powszechnie stosowane od wieków. Tkaniny te służą nie tylko do pakowania, ale także jako torby lub obrusy.
Do trwałego pakowania prezentów bez plastiku i papieru wystarczą ozdobne tkaniny w kształcie kwadratu, kolorowa wełna, nożyczki, pompony i inne dodatki. W zależności od prezentów, które mają być zapakowane, bok tkaniny powinien mieć od 70 do 100 cm.
Jak wykonać:
Krok 1: Rozłóż tkaninę tak, aby jeden róg był skierowany w górę, a jeden w dół i umieść prezent na środku.
Krok 2: Złóż lewy i prawy róg tkaniny na środek i je zawiąż.
Krok 3: Teraz zawiąż na środku również górny i dolny koniec tkaniny.
Krok 4: Na koniec udekoruj zapakowany prezent, używając frędzli wykonanych z wełny i pomponów.
Dobrze wiedzieć: Istnieją różne techniki składania i wiązania chust. Tę, którą z nich zastosować, zależy od pożądanego efektu wizualnego i przedmiotu, który chcemy owinąć. Nauczenie się sztuki owijania wymaga praktyki i umiejętności. W Internecie można znaleźć wiele instrukcji z poradami i wskazówkami, jak prawidłowo składać i wiązać węzły.
Prezent na zakończenie roku
W ostatnich tygodniach roku jest wiele okazji do dawania prezentów. Oprócz urodzin i innych uroczystości, pojawiają się zaproszenia towarzyskie, przyjęcia świąteczne i randki przy grzanym winie. Również w okolicach Bożego Narodzenia jest wiele okazji do dawania prezentów. Ważnym dniem dla miłośników roślin jest Dzień Poinsecji przypadający na 12 grudnia. Ta data jest związana z rocznicą śmierci Joela Robertsa Poinsetta, pierwszego ambasadora USA w Meksyku. Poinsett sprowadził roślinę z Meksyku do USA w 1828 roku. Tam ku jego czci w 1836 roku nadano jej nazwę „Poinsettia”. Po śmierci Poinsetta 12 grudnia 1851 roku, Kongres Stanów Zjednoczonych ustanowił w 1852 roku dzień śmierci Poinsetta Dniem Poinsecji. W tym dniu Amerykanie tradycyjnie obdarowują się poinsecjami.
Poinsecje jako kwiaty cięte
Cięte poinsecje są wyjątkowo trwałe. Ich piękne przylistki pozostaną świeże przez około dwa tygodnie, jeśli natychmiast po przycięciu zatrzymamy mleczny sok wypływający z łodyg. Wystarczy zanurzyć łodygi na około pięć sekund w gorącej wodzie o temperaturze 60°C, a następnie przełożyć do zimnej. Jeśli używasz ciętej poinsecji do dekoracji prezentów, owiń koniec łodygi taśmą lub włóż ją do probówki wypełnionej wodą.